Gå direkt till innehåll

Pressmeddelande -

Två personer på Argos uppvisar plack i lungorna

Två personer som arbetat på forskningsfartyget Argos har fått lungförändringar som kan kopplas till att de utsatts för asbest. Det visar en sammanställning som företagshälsovården har gjort.

75 personer som arbetat ombord på forskningsfartyget Argos har erbjudits att undersöka sina lungor på företagshälsovården. Hittills har 45 personer genomgått undersökningen. Två av dem uppvisar plack eller begynnande plack, vilket enligt företagshälsovården innebär godartade förändringar i lungsäcksväggen.

- Ytterligare personer kommer att låta undersöka sina lungor under hösten. Vi fortsätter vårt samarbete med företagshälsovården, som anlitar experter på området. Troligen har vi inte någon fullständig bild av läget förrän efter årsskiftet, säger Anna Jöborn, chef för Havs- och vattenmyndighetens kunskapsavdelning.

Forskningsfartyget Argos stängdes av Fiskeriverket i februari i år sedan det konstaterats att det fanns fri asbest ombord. Fartyget ligger sedan dess vid kaj. Sedan Fiskeriverket lades ner i somras är den nybildade Havs- och vattenmyndigheten fartygets ägare.

För mer information, kontakta Havs- och vattenmyndigheten:

Anna Jöborn, chef kunskapsavdelningen, tfn 010-698 60 06
Maud Larsen, kommunikationschef, tfn 010-698 60 24

Ämnen

Regioner

Relaterat innehåll

  • Hälsoförändringar hos personer som arbetat på Argos

    Preliminära uppgifter från företagshälsovården visar att några av de som arbetat ombord på forskningsfartyget Argos har förändringar på lungorna. Enligt företagshälsovården kan det inte uteslutas att asbest har bidragit.